Coraz więcej osób decyduje się na toksynę botulinową. Wstrzykniecie toksyny botulinowej to droga do usunięcia zmarszczek, złagodzenia rysów twarzy i oczywiście do młodszego wyglądu. Czym jest toksyna botulinowa, kiedy warto zdecydować się na niego i jak przebiega zabieg? Zachęcamy do lektury!
Co to jest toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa, inaczej toksyna botulinowa, to substancja wytwarzana przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Wyróżnić możemy 7 typów antygenowych powyższej toksyny, które oznaczone są symbolami od A do G. W kosmetyce wykorzystywana jest oczyszczona postać toksyny typu A, która rozwija się w specjalnych warunkach.
Jak wygląda zabieg?
Przed wstrzyknięciem toksyny botulinowej specjalista oczyszcza i dezynfekuje twarz, chłodzi ją również lodem. Zabieg właściwy trwa około 5-15 minut i nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego.
Toksyna botulinowa za pomocą bardzo cienkiej igły wstrzykiwany jest w kilku miejscach na twarzy, na przykład na czole wstrzykiwany jest w około 8 miejscach, w przypadku kurzych łapek najczęściej wykonywane są trzy wkłucia po każdej ze stron.
Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej i nie odczuwa praktycznie żadnych dolegliwości bólowych. Po zakończeniu zabiegu skóra jest chłodzona i smarowana witaminą K.
Wstrzyknięcie toksyny botulinowej nie wymaga rekonwalescencji, zaraz po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności, nie można jednak masować twarzy, schylać się i kłaść.
Pierwsze efekty zauważalne są po 2-3 dniach, pełny efekt widoczny jest po około 10-14 dniach.
Działanie toksyny botulinowej
Zmarszczki powstają na skutek nadmiernej aktywności mięśni ‒ mięsień, po otrzymaniu sygnału z włókna nerwowego kurczy się. Toksyna botulinowa blokuje przewodzenie impulsów z nerwów do mięśni twarzy, a to prowadzi do braku aktywności mięśnia i przeciwdziała marszczeniu się skóry. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej zmarszczki znikają, a twarz wygląda młodziej. Zabieg nie daje trwałych efektów ‒ po około 4-6 miesiącach następuje przywrócenie funkcji zakończeń nerwowo-mięśniowych.
Zastosowanie toksyny botulinowej
Zabieg z toksyną botulinową pozwala na usunięcie niedoskonałości skóry, sprawia, że twarz wygląda młodziej, a to ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Toksyna botulinowa wykorzystywana jest podczas takich czynności, jak:
- usuwanie kurzych łapek
- usuwanie zmarszczek między brwiami
- likwidacja poziomych i pionowych zmarszczek czoła
- likwidacja bruzd na dekoldzie
- usunięcie zmarszczek górnej powieki oka
- uniesienie kącika ust
- regeneracja włosów.
Czy toksyna botulinowa jest szkodliwa?
Toksyna botulinowa nazywana jest również jadem kiełbasianym, ponieważ powstaje w zepsutych kiełbasach i konserwach. Spożycie takiego jadu grozi silnym zatruciem. Toksyna botulinowa nie jest szkodliwa, gdy jest wstrzykiwany w niewielkich ilościach przez kompetentne osoby ‒ gdy zabieg przeprowadzany jest w odpowiedni sposób, toksyna działa tylko miejscowo i nie przedostaje się w głąb organizmu.
Podsumowanie
Wstrzykniecie toksyny botulinowej prowadzi to odwracalnego paraliżu mięśnia, a to umożliwia likwidację zmarszczek i przywrócenie skórze młodszego wyglądu. Pamiętajmy jednak, że toksynę botulinową powinien wstrzyknąć specjalista o odpowiednich kompetencjach.