fbpx
logo medycyna estetyczna warszawa

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o toksynie botulinowej

Wszystko o botoksie

Coraz więcej osób decyduje się na toksynę botulinową. Wstrzykniecie toksyny botulinowej to droga do usunięcia zmarszczek, złagodzenia rysów twarzy i oczywiście do młodszego wyglądu. Czym jest toksyna botulinowa, kiedy warto zdecydować się na niego i jak przebiega zabieg? Zachęcamy do lektury! 

Co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa, inaczej toksyna botulinowa, to substancja wytwarzana przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Wyróżnić możemy 7 typów antygenowych powyższej toksyny, które oznaczone są symbolami od A do G. W kosmetyce wykorzystywana jest oczyszczona postać toksyny typu A, która rozwija się w specjalnych warunkach. 

Jak wygląda zabieg? 

Przed wstrzyknięciem toksyny botulinowej specjalista oczyszcza i dezynfekuje twarz, chłodzi ją również lodem. Zabieg właściwy trwa około 5-15 minut i nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego.

Toksyna botulinowa za pomocą bardzo cienkiej igły wstrzykiwany jest w kilku miejscach na twarzy, na przykład na czole wstrzykiwany jest w około 8 miejscach, w przypadku kurzych łapek najczęściej wykonywane są trzy wkłucia po każdej ze stron. 

Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej i nie odczuwa praktycznie żadnych dolegliwości bólowych. Po zakończeniu zabiegu skóra jest chłodzona i smarowana witaminą K. 

Wstrzyknięcie toksyny botulinowej nie wymaga rekonwalescencji, zaraz po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności, nie można jednak masować twarzy, schylać się i kłaść. 

Pierwsze efekty zauważalne są po 2-3 dniach, pełny efekt widoczny jest po około 10-14 dniach. 

Działanie toksyny botulinowej 

Zmarszczki powstają na skutek nadmiernej aktywności mięśni ‒ mięsień, po otrzymaniu sygnału z włókna nerwowego kurczy się. Toksyna botulinowa blokuje przewodzenie impulsów z nerwów do mięśni twarzy, a to prowadzi do braku aktywności mięśnia i przeciwdziała marszczeniu się skóry. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej zmarszczki znikają, a twarz wygląda młodziej. Zabieg nie daje trwałych efektów ‒ po około 4-6 miesiącach następuje przywrócenie funkcji zakończeń nerwowo-mięśniowych. 

Zastosowanie toksyny botulinowej 

Zabieg z toksyną botulinową pozwala na usunięcie niedoskonałości skóry, sprawia, że twarz wygląda młodziej, a  to ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Toksyna botulinowa wykorzystywana jest podczas takich czynności, jak: 

  • usuwanie kurzych łapek
  • usuwanie zmarszczek między brwiami
  • likwidacja poziomych i pionowych zmarszczek czoła
  • likwidacja bruzd na dekoldzie
  • usunięcie zmarszczek górnej powieki oka 
  • uniesienie kącika ust 
  • regeneracja włosów.  

Czy toksyna botulinowa jest szkodliwa?

Toksyna botulinowa nazywana jest również jadem kiełbasianym, ponieważ powstaje w zepsutych kiełbasach i konserwach. Spożycie takiego jadu grozi silnym zatruciem. Toksyna botulinowa nie jest szkodliwa, gdy jest wstrzykiwany w niewielkich ilościach przez kompetentne osoby ‒ gdy zabieg przeprowadzany jest w odpowiedni sposób, toksyna działa tylko miejscowo i nie przedostaje się w głąb organizmu. 

Podsumowanie 

Wstrzykniecie toksyny botulinowej prowadzi to odwracalnego paraliżu mięśnia, a to umożliwia likwidację zmarszczek i przywrócenie skórze młodszego wyglądu. Pamiętajmy jednak, że toksynę botulinową powinien wstrzyknąć specjalista o odpowiednich kompetencjach. 

Umów się na wizytę
Wybierz dogodną dla siebie formę kontaktu.