Spis treści:
- Botox czy botoks? Skąd się wzięła ta nazwa – ciekawostki
- Botox czy botoks
- Skąd wziął się botox?
- Na czym polega działanie botox’u?
- Podsumowanie
Botox czy botoks? Skąd się wzięła ta nazwa – ciekawostki
Nieoczywista ciekawostka! Nie każdy wie, że popularny botoks to marka preparatu, a nie nazwa substancji. Preparat o nazwie Botox pojawił się jako pierwszy na rynku produktów stosowanych w medycynie. Właśnie od tej nazwy przyjęło się określenie samego zabiegu w potocznym języku. Identycznie stało się w przypadku nazywania „pampersami” wszystkich dostępnych obecnie pieluszek jednorazowych, bez względu na to, jaka firma je produkuje. Czy jest ktoś, kto nie wie jak wyglądają „adidasy”? Chyba każdy ma parę tych wygodnych butów i niekoniecznie są one marki Adidas. W przypadku stosowanego w medycynie estetycznej botoksu, najistotniejsza jest substancja podawana podczas zabiegu, czyli toksyna botulinowa. Botulina znajduje się zarówno w preparacie Botox jak i Azzalure. Zatem zabieg określany jako „botoks”, może być wykonywany przy użyciu różnych produktów.
Botox czy botoks
Spotkać się możemy z dwoma sposobami zapisu ‒ botox i botoks, która z nich jest poprawna? Botoks to forma spolszczona anglojęzycznej wersji botox. Obie formy uznawane są jednak za poprawnie i można używać ich zamiennie.
Skąd wziął się botox?
Botox, inaczej toksyna botulinowa typu A, znana również pod nazwą jad kiełbasiany, swoje początki zawdzięcza belgijskiemu odkrywcy Emile Pierre van Ermenghen’neowi ‒ uczniowi noblisty Roberta Kocha. Ów naukowiec w 1897 roku odkrył bakterię w nieświeżych wyrobach mięsnych. Wyizolowanie bakterii miało jednak miejsce nieco później, a dokładniej w 1944 roku w amerykańskim ośrodku badania broni biologicznej w Fort Detrick.
Na czym polega działanie botox’u?
Jak działa toksyna botulinowa? Już wyjaśniamy! Zadaniem botoksu jest hamowanie wydzielania neuroprzekaźnika (acetylocholiny) w obszarze połączeń nerwowo-mięśniowych. Zablokowanie połączenia nerwowo-mięśniowego sprawia, że pomimo wysyłanych z mózgu sygnałów nie dochodzi do skurczu mięśni.
Omawiana substancja ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, umożliwia między innymi redukcję kurzych łapek, zmarszczek na czole, zmarszczek między brwiami. Ponadto Botoks umożliwia wygładzenie linii szyi, uniesienie brwi, stosowany jest też w procesie leczenia migreny, a także w leczeniu nadmiernego wydzielania potu w okolicy pach, na dłoniach i stopach.
Podsumowanie
Botoks, czyli toksyna botulinowa typu A wynaleziona została przez belgijskiego odkrywcę w 1897 roku, a wyizolowana w 1944 roku w amerykańskim ośrodku badania broni biologicznej w Fort Detrick. Omawiana toksyna znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej – ostrzykiwanie twarzy botoksem umożliwia redukcję bruzd i zmarszczek.